Do hor letos míří více turistů

Do hor letos míří více turistů

Česká klientela znovu objevuje krásy tuzemské dovolené. Nejčastěji jezdí na Šumavu a do Krkonoš

PRAHA Hoteliéři na horách mají důvod k optimismu. Kvůli obavám z terorismu ve světě a oslabené koruně roste zájem o prázdninové pobyty v Čechách. Majitelé nejrůznějších ubytoven obecně očekávají lepší sezonu než loni. Navíc pozorují, že díky rostoucí ekonomice jsou klienti ochotni více utrácet. Přesto se ceny za ubytování oproti minulému roku nezměnily nebo jen nepatrně.

Organizace Institute for Economics and Peace, která již desátý rok vyhlašuje Světový index míru, označila letos Česko za šestou nejbezpečnější zemi na světě. To je nejlepší umístění v historii a samozřejmě se to pozitivně odrazí i na turistickém ruchu. Tuzemským provozovatelůmubytovacích zařízení nahrává také uměle oslabená koruna. Ta láká zahraniční turisty a zároveň odrazuje Čechy od dražších dovolených venku.

Provozovatel největšího českého hotelového řetězce Orea Hotels&Resorts potvrzuje nárůst zájmu o ubytování na horách. Klienti míří nejčastěji do Krkonoš a na Šumavu. „Ale evidujeme také zvýšený zájem o náš hotel na Vysočině,“ dodává Pavel Šťastný, mluvčí společnosti Cimex, které patří Orea Hotels. Šťastný je přesvědčen, že česká klientela znovu objevuje krásy tuzemské dovolené. „Roste nejen úroveň poskytovaných služeb, ale také úroveň horských středisek,“ tvrdí Šťastný. Orea Hotels predikuje letos nárůst obsazenosti na českých horách zhruba o osm procent.

Rostoucí poptávku zaznamenal i slevový portál Slevomat, který má v nabídce mimo jiné i pobyty. „Tuzemské regiony se v posledních letech výrazně rozvíjejí. Téměř všude najdete kvalitní ubytování s wellness, zázemím pro děti a atrakcemi v okolí, a to ať už přírodními, nebo zážitkovými,“ říká výkonná ředitelka Slevomatu Marie Chytilová. Jan Ondráček z portálu SvětUbytování.cz tvrdí, že letos pozoruje zvýšený zájemoubytování na českých horách v řádu desítek procent, a to i díky letošní lepší lyžařské sezoně.

Cestovní agentura Invia tvrdí, že větší obliba tuzemských zájezdů byla u klientů patrná již v loňském roce. Letos zájem ještě stoupl a Česko se u turistů, kteří si pořizují organizované zájezdy, stala sedmou nejoblíbenější destinací. Institut turismu agentury CzechTourim loni provedl rozsáhlý monitoring návštěvnosti horských středisek. „Ve sledovaném období strávili turisté na českých horách zhruba 12,6 milionu osobonocí. Metoda monitoringu neumožňuje určit přesný počet turistů, ale dní, kolik turisté na horách strávili,“ upřesňuje ředitelka institutu Markéta Vogelová. Drtivá většina, 91 procent, osobonocí připadala na české turisty, zbytek zajistili turisté především z Německa, Polska aNizozemska. Dalších více než jedenáct milionů návštěvníků zavítalo do českých hor na jeden den.

Oblíbená je pěší turistika

„Až polovina českých návštěvníků přijíždí v létě na hory pouze na jeden den, případně den s jedním přenocováním,“ říká Martina Fišerová, mluvčí agentury CzechTourism. Ti, kteří se na horách zdrží delší dobu, tamstráví nejčastěji dvě až tři noci, což odpovídá prodlouženému víkendu. Nejoblíbenější aktivitou je pěší turistika nebo nordic walking a dále pak cykloturistika.

Podle statistik CzechTourism tvoří Češi přibližně tři čtvrtiny všech návštěvníků horských středisek v letním období. Až čtyřicet procent z nich přijíždí do Krkonoš, dále v žebříčku oblíbenosti figuruje Šumava, za ní pak Jizerské hory. Převahu českých turistů potvrzují i údaje internetového vyhledávače Trivago.cz, který se specializuje na srovnávání cen ubytování. Letos o prázdninách prý činí podíl cizinců na horách pouhá dvě procenta. „Zatímco loni strávili Češi na horách v průměru tři noci, letos se chystají zdržet o noc déle,“ dodává mluvčí Trivago.cz Lucie Koutníková.

Dle statistik Trivago.cz jsou nejvyšší průměrné ceny na českých horách v Bílých Karpatech. „V červenci 2015 se pohybovaly okolo 2448 korun za noc ve dvoulůžkovém pokoji, letošní červenec jsme zaznamenali průměrné ceny na úrovni 2243 korun,“ upřesňuje Lucie Koutníková, tisková mluvčí Trivago.cz.

Průměrné ceny ubytování přesahující dva tisíce korun v letníchměsících jsou také v Kašperských horách, těsně pod touto hranicí se drží Beskydy. „V Krkonoších byly nejvyšší ceny ubytování zaznamenány v srpnu loňského roku, a to v průměru 1908 korun za noc,“ dodává Lucie Koutníková.

Turisté chtějí něco navíc

Ředitelka Slevomatu Marie Chytilová tvrdí, že ceny se drží v podobné hladině jako loni. „Spíše roste útrata domácích návštěvníků, takže se zvyšuje průměrná cena za pokoj pro dva,“ dodává s tím, že Češi vyhledávají vyšší standardy. „Někteří hoteliéři nám potvrzují, že zatímco cizinci jezdí do Čech často šetřit, našinci si již naopak zvykli utrácet,“ říká Marie Chytilová. Čeští klienti si rádi zaplatí příplatkové služby, jako jsou například masáže či wellness. Tuzemské návštěvníky, jak vyplývá z údajů Trivago.cz, láká letos hlavně Šumava, Krkonoše, Beskydy a Dolní Morava; následují Adršpach, Jeseníky, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Turnov a Železná Ruda. „Nejvíce si od loňska polepšila Dolní Morava, která se z 54. místa letos vyšplhala na 21. příčku,“ říká Lucie Koutníková. Naopak si pohoršila Pec pod Sněžkou, která se propadla z 24. pozice na 30. místo. Provozovatelé ubytovacích zařízení na horách pozorují rostoucí nároky českých návštěvníků. „Rozhodující je vyváženost ceny a kvality, lokalita a doprovodné programy a služby, jak pro děti, tak i dospělé,“ říká Pavel Šťastný, mluvčí Cimexu. Je i patrný zvyšující se zájem o „zdravý způsob života“, tedy o wellness a fitness. To potvrzuje i Slevomat. Jedním z nejvyhledávanějších požadavků je právě wellness, relaxace a sportovní vyžití. Návštěvníky portálu SvětUbytování.cz zajímá především ubytování vhodné pro rodiny s dětmi, ze služeb pak wellness a bazén, nejoblíbenějším způsobem stravování je polopenze. Turisté, kteří preferují organizované pobyty, dle cestovní agentury Invia na dovolených nejčastěji vyhledávají tří- nebo čtyřhvězdičkové hotely a utrácejí za dovolenou průměrně 3768 Kč na osobu. „Už neplatí, že dovolená v ČR je jen pro ty, co si nemohou dovolit výlet do zahraničí, i české destinace totiž nabízejí velké množství aktivit,“ říkámluvčí cestovní agentury Invia Markéta Kohoutková. Při výběru dovolené na horách prý zákazníci tradičně požadují, aby byl hotel vybaven wellness nebo bazénem, popřípadě navštěvují přilehlá relaxační zařízení.

Uměle oslabená koruna láká do země zahraniční turisty a zároveň odrazuje Čechy od dražších dovolených venku.

Zdroj: Zdroj: Lidové noviny, strana 15, Příloha Léto LN, datum vydání 21. 7. 2016. Autor: Kateřina Menzelová

Nahoru Dolu