Firmy si najímají kancelář často jen na dny

Firmy si najímají kancelář často jen na dny

Touto cestou jdou hlavně menší firmy, které tak dokážou podstatně snížit své náklady. Většinu běžných provozních činností totiž zastanou z domova, přičemž kancelář potřebují jen občas, například na uzavření důležitého obchodu či k jednání s větším počtem obchodních partnerů.

Zahraničních klientů v krizi ubývá

„Nejedná se o úplnou novinku, pouze získává nový rozměr. V minulosti tuto službu využívali hlavně zahraniční obchodníci, kteří přijeli do Prahy na pár hodin a hledali vhodné prostory k jednání, vybavené veškerým kancelářským nábytkem a technikou, ale i s hosteskami a sekretářkami, které jim zajistily pro jednání komfort, na který jsou zvyklí,“ vysvětluje Miroslav Příkop, generální ředitel společnosti Cimex Invest, která na krátkodobé pronájmy vyčlenila část prostorů svých administrativních center hlavně v širším centru hlavního města.
„Krátkodobé pronájmy ale chápeme i nadále jen jako doplňkovou službu, nicméně cítíme, že se klientela přeskupuje – zahraničních zájemců ubývá, naopak nás denně kontaktují čeští podnikatelé, majitelé menších firem, nebo i živnostníci. Potřebují na pár hodin vhodné prostory k obchodní schůzce nejlépe na metru, s veškerým kancelářským servisem, protože je jasné, že se jim bude mnohem příjemněji jednat s partnerem v kanceláři než někde v kavárně,“ sdělil Právu Příkop.

Béčkové nemovitosti se pronajímají lépe

Cimex má k poskytování krátkodobých pronájmů podle generálního ředitele vhodné portfolio – většinu tvoří takzvané béčkové nemovitosti, což jsou nově zrekonstruované kancelářské budovy v širším středu města s dobrým napojením na metro a vlastními parkovacími prostorami. Právě tento segment je zasažen krizí o poznání méně než nedávno postavená nová office centra.
Důvodem je podle odborníků kromě nižší nájemní ceny i podstatně větší flexibilita majitelů, kteří jsou ochotni pronajmout menší prostory, de facto od jedné kanceláře, a to i na kratší dobu, což firmám v dnešní době vyhovuje. Prostory obsazené dříve jedním nájemcem obsazuje dnes více nájemců. Cimex Invest například před rokem koupil rozsáhlý komplex budov na pomezí pražských Vinohrad a Nuslí (Park one a Garden eleven), kde sídlila dlouhá léta skupina Skanska. Přestože tyto prostory Skanska vyklidila teprve před měsícem, na polovinu z nich už má firma nové dlouhodobé nájemce.
Zmenšování provozu firem vynucené hospodářskou recesí přineslo na kancelářský trh i další nový trend takzvaných podpronájmů. Nájemce tím řeší situaci, kdy ho smlouva nutí platit za pronajaté kanceláře, které však už v původním rozsahu nepotřebuje. Uvolněné plochy tak může pronajmout dál. Přes rostoucí trend je však tímto způsobem například v Praze pronajato jen 43 000 metrů čtverečních kanceláří, tedy necelá dvě procenta z jejich celkové výměry.
Podle sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum se množství nově pronajatých kanceláří v Praze ve druhém letošním čtvrtletí meziročně snížilo o 19 %. Firmy uzavřely smlouvy na pronájem 55 000 metrů čtverečních kancelářských ploch.
Ve srovnání s pětiletými průměry se ale podle realitního odborníka mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Eduarda Forejta za celé pololetí pronajalo proti pětiletému průměru jen o 5,5 % kanceláří méně.

Zdroj: Právo, 16.7.2009

Nahoru Dolu