Firmy v Praze kvůli finanční recesi odkládají nebo ruší stěhování. Desetina kanceláří, čtvrt milionu čtverečních metrů, zeje prázdnotou.
Za jediný měsíc pronajala společnost Cimex téměř polovinu kanceláří, celkem 12 tisíc čtverečních metrů, ve svých pražských areálech Garden eleven a Park one. Jde o bývalé sídlo společnosti Skanska CS, což jsou starší kanceláře, označované jako kategorie B. A to v době, kdy zájem firem o stěhování klesl.
Při pronajímání pomohly firmě především slevy. Ty jsou hlavním stimulem růstu zájmu o kanceláře ve starších budovách. Cimex své prostory v Praze pronajímá za 150 až 400 korun za čtvereční metr měsíčně. Pro srovnání: 150 korun měsíčně za čtvereční metr kanceláře se platilo v roce 1994 na Krakonošově náměstí v Trutnově. Nájemné kleslo i v jiných „béčkových“ budovách, například Rosemarin v Praze 7 pronajímá kanceláře za 290 korun za čtvereční metr měsíčně. V současnosti se nejvyšší nájemné v centru Prahy pohybuje kolem 560 korun.
„Přestože stejně jako ostatní cítíme dopady krize, s dosavadním postupem obsazování jsme spokojeni, zájem zatím předčil naše očekávání,“ uvedl Miroslav Příkop, generální ředitel společnosti Cimex Invest.
Slevy jsou nejpřitažlivější
Firma Cimex, která je největším tuzemským majitelem hotelů, loni koupila 24 tisíc čtverečních metrů kanceláří, v nichž do letošního května sídlila stavební skupina Skanska CS. Tyto komplexy, nyní nazvané Park one a Garden eleven, rozšířily kancelářskou nabídku Cimexu na 60 tisíc čtverečních metrů.
Vedle slev pomáhají Cimexu v pronájmech bezplatné konzultace pro potenciální nájemce.
„Klient nám zadá základní data, a my z našeho portfolia vybereme nabídku, která bude pro něj výhodnější než stávající stav,“ vysvětlil Ladislav Dvořák, obchodní ředitel společnosti Cimex Invest.
Bezplatné poradenství se netýká jen komplexů Garden eleven a Park one, ale i dalších kancelářských budov Cimexu na Pankráci, v Michli či v Libni. Všechny jsou v kategorii „B“. Nájemné v nich je nižší než v nových moderních kancelářích typu „A“. Navíc jsou majitelé „béček“ ochotni pronajmout třeba jen jednu kancelář na jediný týden, zatímco v „áčkách“ se dosud pronajímaly pouze větší prostory a na několik let.
„Kanceláře typu B nemusí být vždy levnější než kanceláře typu A. Poplatky za služby tam mohou být vyšší než u kanceláří typu A nebo patra nejsou tak flexibilní,“ uvedla Judita Middleton, analytička poradenské realitní společnosti King Sturge.
V Praze je nyní 1,89 milionu čtverečních metrů moderních kanceláří typu A a 724 tisíc čtverečních metrů kanceláří typu B. Neobsazeno je 10,3 procenta moderních kanceláří a 9,56 procenta starších. To znamená 69 tisíc čtverečních metrů v „béčkových“ budovách a 195 tisíc v moderních. Podle zprávy sdružení realitních firem Prague Research Forum se množství nově pronajatých kanceláří v Praze ve druhém čtvrtletí meziročně snížilo o 19 procent na 55 tisíc čtverečních metrů.
Kanceláře budou chybět
Obsadit volné prostory v budovách obou kategorií letos potrvá mnohem déle než dřív, shodují se analytici Pavel Domalewski ze společnosti Knight Frank a Soňa Volfová ze společnosti Colliers International. Kdo dosud sídlil ve starších budovách a chtěl se stěhovat do nových, ten kvůli krizi stěhování odložil. Proto se budou obtížně pronajímat kanceláře v moderních budovách, kterých bude přibývat. Dokončují se totiž projekty, zahájené před lety.
Pronajímatelé kanceláří typu „A“ se proto brání poklesu zájmu slevami nájemného. To se nyní v okrajových částech Prahy snížilo na 320 až 400 korun za čtvereční metr, což odpovídá nájemnému kanceláří typu „B“, které se v české metropoli pohybuje v rozmezí 150 až 400 korun.
„Současně jsou pronajímatelé více vnímaví k požadavkům nových i stávajících nájemců, co se týče nájemních podmínek nebo úprav či vylepšení prostor,“ připomněl Alexander Rafajlovič, šéf průzkumu poradenské realitní společnosti Cushman & Wakefield.
Podle názorů analytiků ale bude v příštích dvou letech volných kanceláří ubývat, protože kvůli realitní krizi developeři většinu projektů odsunuli. Nájemné proto poroste.
Zdroj: Hospodářské noviny