Koncern Cimex, největší tuzemský majitel hotelů, z nichž většinu provozuje pod značkou Orea hotels, chce investovat do dalších nemovitostí pět miliard korun.
„Za opravdu kvalitní projekty jsme ochotni velmi dobře zaplatit. Právě dokončujeme přestavbu několika hezkých domů v Mariánských Lázních na apartmány a kanceláře. Další projekt, rekonstrukci tří našich objektů v samotném srdci lázeňského města, nyní připravujeme,“ uvedl Miroslav Příkop, generální ředitel společnosti Cimex Invest.
Rozvojové plány firmy brzdí ale podle jeho slov kromě nedostatku vhodných projektů i administrativní komplikace, například restituce. „Ty nám v současnosti blokují rozpracované projekty za více než půl miliardy korun,“ uvedl Příkop.
Konkrétně se jedná o zámecký hotel Hrubá Skála ve východních Čechách. Firma připravila největší projekt rekonstrukce v historii zámku za půl miliardy korun, získala stavební povolení, ale projekt musela zastavit kvůli novému restitučnímu nároku. Podobně musel Cimex Invest zastavit připravovanou výstavbu dvou tisíc bytů na okraji Prahy.
„Nejsme proti restitucím, ale žádný podnikatelský subjekt nemůže pracovat v nejistotě vlastnického vztahu k majetku,“ konstatoval šéf společnosti Cimex Invest.
Vedle hotelů a nových objektů se Cimex v posledních letech zaměřil také na budování portfolia nemovitostí takzvané kategorie B. Jedná se hlavně o kanceláře ve starších nově zrekonstruovaných budovách v centrech velkých měst. Dnes jich má 40 tisíc čtverečních metrů a do dvou let hodlá tuto plochu zdvojnásobit.
Tyto kanceláře vyhledávají menší firmy, které nepotřebují tisíce čtverečních metrů v nově postavených budovách, označovaných jako kategorie A. Zájem o „béčkové“ nemovitosti nyní roste a jsou dokonce výnosnější než „áčkové“.
„Výnosnost kapitálu vloženého do těchto nemovitostí dosahuje úrovně osmi až devíti procent, zatímco v kategorii A je to kolem šesti procent. Přitom z pohledu nájemce jsou ve stejné lokalitě celkové náklady, tedy nájemné plus služby, u béčkové kategorie až o 30 procent nižší než v nových centrech,“ vysvětluje Příkop.
Nové administrativní budovy nejsou konkurencí béčkových, ale oba typy kanceláří v jedné lokalitě se vzájemně doplňují. Klasickým příkladem je Praha 4, kde vyrostlo BB Centrum. „Naše nemovitost v sousedství sice nenabízí všechny vymoženosti, ale umožní klientům získat za přijatelnou cenu kanceláře nedaleko,“ dodal Příkop.
Zdroj: Hospodářské noviny