S českými hotely se může stát to, co v USA v 80. letech, říká hoteliér

S českými hotely se může stát to, co v USA v 80. letech, říká hoteliér

Česká hotelová síť Orea Hotels & Resorts plánuje během dvou let zdvojnásobit počet hotelových pokojů. Nyní jich má 2 tisíce. „Na konci příštího roku bychom chtěli mít v naší síti až 30 hotelů,“ říká její ředitel Gorjan Lazarov.

 

Šance pro reformu hotelového trhu – tak vidí současnou energetickou krizi a ekonomické problémy řady podnikatelů v cestovním ruchu tuzemská hotelová síť Orea. Podle jejího generální ředitele Gorjana Lazarova může v Česku nastat to, co před čtyřiceti lety v USA.

„Český hotelový trh je teď velmi fragmentovaný. Myslím si, že krize může být příležitost pro spoustu nezávislých hoteliérů, kteří dneska mají problém. Aby se v Česku stalo to, co se stalo například v Americe v 80. letech, kdy začaly vznikat Mariotty, Hiltony, a abychom vytvořili takovou hotelovou platformu,“ říká šéf Orea v Agendě SZ Byznys.

To, co je teď zajímá, jsou zejména provozní příležitosti, nikoli investice do dalších nemovitostí.

„Cestu vidím v tom, že jestliže naše portfolio dneska má přes 2 tisíce pokojů, můžeme ho zdvojnásobit,“ věří Gorjan Lazarov s tím, že v roce 2016 měli 14 hotelů, nyní je jich 20. „Na konci příštího roku bychom se mohli dostat mezi 25 až 30,“ říká.

Podmínkou pro „nováčky“ je pak použití značky Orea a standardy kvality, které hotelová síť prosazuje.

„Snad na nás vláda nezapomene“

Ani Orea Hotels se nevyhnulo razantní zvýšení cen energií. Letošní nárůst nákladů oproti roku 2019  vyčíslili na zhruba 50 milionů korun a zatím jsou bez vyhlídky na konkrétní pomoc od vlády.

„První krok, který vláda udělala, tedy zastropování cen, je super, protože domácnosti a malé a střední podniky vědí, s čím mají počítat. My to nevíme,“ zdůrazňuje Gorjan Lazarov s tím, že vláda by měla nastavit srovnatelné podmínky pro podnikání malým i velkým.

Sami mají ceny energie fixované, jako řada jiných podniků, jen do konce letošního roku a čeká je uzavření nových smluv. „Trvalo, než jsme vůbec dostali nějaký draft smlouvy (návrh, pracovní verze – pozn. red.), ale ještě to není podepsané.“

Nahoru Dolu