S českými hotely se může stát to, co v USA v 80. letech, říká hoteliér

S českými hotely se může stát to, co v USA v 80. letech, říká hoteliér

Česká hotelová síť Orea Hotels & Resorts plánuje během dvou let zdvojnásobit počet hotelových pokojů. Nyní jich má 2 tisíce. „Na konci příštího roku bychom chtěli mít v naší síti až 30 hotelů,“ říká její ředitel Gorjan Lazarov.

Šance pro reformu hotelového trhu – tak vidí současnou energetickou krizi a ekonomické problémy řady podnikatelů v cestovním ruchu tuzemská hotelová síť Orea. Podle jejího generální ředitele Gorjana Lazarova může v Česku nastat to, co před čtyřiceti lety v USA.

„Český hotelový trh je teď velmi fragmentovaný. Myslím si, že krize může být příležitost pro spoustu nezávislých hoteliérů, kteří dneska mají problém. Aby se v Česku stalo to, co se stalo například v Americe v 80. letech, kdy začaly vznikat Mariotty, Hiltony, a abychom vytvořili takovou hotelovou platformu,“ říká šéf Orea v Agendě SZ Byznys.

To, co je teď zajímá, jsou zejména provozní příležitosti, nikoli investice do dalších nemovitostí.

„Cestu vidím v tom, že jestliže naše portfolio dneska má přes 2 tisíce pokojů, můžeme ho zdvojnásobit,“ věří Gorjan Lazarov s tím, že v roce 2016 měli 14 hotelů, nyní je jich 20. „Na konci příštího roku bychom se mohli dostat mezi 25 až 30,“ říká. Podmínkou pro „nováčky“ je pak použití značky Orea a standardy kvality, které hotelová síť prosazuje.

Ani Orea Hotels se nevyhnulo razantní zvýšení cen energií. Letošní nárůst nákladů oproti roku 2019  vyčíslili na zhruba 50 milionů korun a zatím jsou bez vyhlídky na konkrétní pomoc od vlády.

„První krok, který vláda udělala, tedy zastropování cen, je super, protože domácnosti a malé a střední podniky vědí, s čím mají počítat. My to nevíme,“ zdůrazňuje Gorjan Lazarov s tím, že vláda by měla nastavit srovnatelné podmínky pro podnikání malým i velkým. 

Sami mají ceny energie fixované, jako řada jiných podniků, jen do konce letošního roku a čeká je uzavření nových smluv. „Trvalo, než jsme vůbec dostali nějaký draft smlouvy (návrh, pracovní verze – pozn. red.), ale ještě to není podepsané.“

Více na S českými hotely se může stát to, co v USA v 80. letech, říká hoteliér

Nahoru Dolu