Jeden byt na všední žití, druhý k rekreaci

Jeden byt na všední žití, druhý k rekreaci

Společnost Cimex Development začala s výstavbou apartmánů v Mariánských Lázních. V současné době firma pracuje na třech projektech – jde o rekonstrukci památkově chráněných secesních domů v blízkosti kolonády. V těchto objektech by měly vzniknout luxusní byty od 45 do 105 metrů čtverečních, z nichž je většina již prodána.

„Za velkou výhodu považují klienti služby, které mohou využívat. Sesterská společnost Orea Hotels provozuje v Mariánských Lázních čtyři čtyřhvězdičkové hotely vybavené veškerým zázemím od restauračního až po kvalitní wellness centrum a lázeňský balneoprovoz. To vše je k dispozici i novým obyvatelům bytových domů,“ tvrdí Miroslava Henzlová, ředitelka společnosti Cimex Development, která do projektu rekreačního bydlení v Mariánských Lázních investovala osmdesát milionů korun. A dodává, že byty v západočeských lázních nekupuje hlavně německá klientela, ale překvapivě převládají Češi. „Náš, řekla bych, modelový klient je podnikatel ve středním věku, jenž nákup nemovitosti v atraktivní lokalitě bere částečně jako investici, ale počítá i s možností, že se časem, až ukončí podnikání, do Mariánských Lázní přestěhuje, a třeba své pražské bydlení přenechá dětem.“

Rekreační bydlení neznamená jen střechu nad hlavou, ale i služby, které majiteli bytu zpříjemní život.

Jen čas od času se za okny tří domů v Ruské ulici v Mariánských Lázních rozvlní záclony, jen někdy se okna v noci rozsvítí. Byty, vypadající jako prázdné, ale volné nejsou. Majitelé za ně zaplatili miliony korun. Koupili je jako takzvané rekreační ‚druhé‘ byty. Občas je užívají, občas pronajímají, prázdné jsou jen občas.
„Sesterská společnost Orea Hotels provozuje v Mariánských Lázních čtyři čtyřhvězdičkové hotely vybavené veškerým zázemím, od restauračního až po wellness centrum a balneoprovoz. To vše mají samozřejmě k dispozici i majitelé rekreačních bytů v Ruské ulici,“ připomněla Henzelová.

K bytu patří služby hotelu

Ke spojení rekreačního bydlení se službami inspirovaly Cimex Development americké zkušenosti sesterské firmy Cimex Invest. „Většina bytů v amerických horských centrech je rozebrána dlouho předtím, než se kopne do země. Platí to hlavně o bytech s přímým napojením na sjezdovku,“ tvrdí Jana Sobotová, předsedkyně správní rady Cimex Invest Ltd. Lidé mají k dispozici nejen sjezdovku, ale i služby hotelů, které ji obklopují.

Pro investory a developery je to ráj. Ceny tamních pozemků za několik posledních let vzrostly několikanásobně a dosahují v přepočtu půl až tři čtvrtě milionu korun za čtvereční metr.

„Americkým specifikem jsou důchodci, ve Skalistých horách tvoří nejrychleji se rozšiřující skupinu rekreantů. Není výjimkou potkat na svahu či přes léto na horských túrách na kolech svěží důchodce. Velká část seniorů vyhledává i moře,“ dodala Sobotová.

Slova předsedkyně správní rady Cimex Invest Ltd. potvrzuje i dvaasedmdesátiletý Američan Forrest Firth z kalifornského Los Gatos. Bývalý analytik marketingu firmy IBM, který tři roky učil angličtinu v Česku, koupil za dvě stě tisíc dolarů chatu na Havaji. „Dvakrát ročně tam s manželkou trávíme čtrnáct dní, vždy máme nabitý program. Po zbytek roku se o pronájem chaty stará realitní kancelář,“ řekl HN Firth.

Zdroj: Hospodářské noviny, autor: Vladimír Kaláb, rubrika: Podniky a trhy

Nahoru Dolu