Některé firmy nezvládnou splácet dluhy. Zatím je však realitní trh zamrzlý, říká šéf skupiny Cimex

Některé firmy nezvládnou splácet dluhy. Zatím je však realitní trh zamrzlý, říká šéf skupiny Cimex

Doba hojnosti skončila i na realitním trhu. Pro dosažení potřebného výnosu se musí investoři v realitách daleko více otáčet. Skupina Cimex miliardáře Petra Lukeše na dražší financování a současnou situaci reaguje nabídkou coworkingových prostor, ale i naprostou změnou využití kanceláří.

„Vždy se zamýšlíme nad tím, jak dosáhnout co nejvyššího výnosu a jak zvýšit hodnotu aktiva. Máme nyní několik projektů, kde zvažujeme předělání na byty,“ uvádí v rozhovoru pro HN Miroslav Kosnar, generální ředitel Cimexu.

Skupina patří k předním realitním investorům v Česku. Vlastní zde devět velkých kancelářských budov, síť hotelů Orea Hotels & Resort s kapacitou přes 3600 lůžek a peníze vkládá i do rezidenčních projektů. Zároveň se angažuje v zahraničí, například v USA.

HN: Jak nyní vypadá hotelový byznys?

Letošní rok jsme měli velmi silný a úspěšný. Dosáhli jsme dokonce daleko lepších čísel než v roce 2019. Je to způsobené tím, že jsme investovali do budov hotelů, ale také do lidí. Vytvořili jsme v hotelech dobrou službu, což je znát v hodnoceních na Booking.com a na spokojenosti zákazníků. A tím pádem jsme byli schopni zvyšovat ceny a rovněž výkon. Průměrná cena pokoje v roce 2019 byla totiž pro příklad 1500, 1700 korun, ale letos jsme byli schopni prodávat i za cenu přes dva tisíce korun. Liší se to samozřejmě hotel od hotelu podle lokality a produktu. Cenu pokoje se nám podařilo zvýšit o desítky procent. Obsazenost pak byla podobná jako v roce 2019 nebo mírně vyšší.

HN: Stačilo zvýšení ceny za pokoj pokrýt rostoucí náklady na energie?

V letošním roce máme ještě zafixovanou cenu, ale přesto jsme měli navýšení. Výkon byl nicméně schopen pokrýt vyšší náklady. Není to však jen o energiích, ale i o lidech, protože jde o byznys náročný na lidskou práci. Hodnotu navíc vytváří lidé, kteří vás obsluhují, dávají vám servis, smějí se na vás, takže se chcete vrátit.

Celý článek najdete na Některé firmy nezvládnou splácet dluhy. Zatím je však realitní trh zamrzlý, říká šéf skupiny Cimex

Nahoru Dolu