Cimex vybere nájemce i podle renomé

Cimex vybere nájemce i podle renomé

Zájem o pronájmy moderních kancelářských prostor v české metropoli trvale roste, vhodných objektů je ale stále málo. Důsledkem tohoto rozporu je i první výběrové řízení, v němž majitel budovy bude vybírat nájemce. Dosud v celé zemi platilo, že možnost volby je na straně nájemce.

Ten si určuje, kde chce mít sídlo, a hlavně velké firmy očekávají, že jim majitel budovy poskytne nějaké výhody, například lepší vybavení nebo snížení nájmu. Prvními objekty, kde si podmínky bude diktovat majitel a ne nájemce, jsou bývalá pražská sídla stavební firmy Skanska na Kubánském náměstí ve Vršovicích a v Perucké ulici na Vinohradech, která před třemi měsíci koupila společnost Cimex. Skanska koncem roku přestěhuje svých dvanáct set zaměstnanců v dosavadních objektech na Opatov, kde si kancelářský objekt pronajme.

„Zájem o uvolněné prostory předčil naše očekávání,“ uvedl Ladislav Dvořák, obchodní ředitel Cimexu. „Potvrdil se náš předpoklad, že poptávka po kvalitních kancelářských plochách v širším centru města je i nadále značná.“ Za bývalé sídlo Skansky, které nově ponese název Garden Eleven, zaplatil Cimex téměř tři čtvrtě miliardy korun. Po nových nájemcích bude podle neoficiálních informací požadovat kolem dvaceti eur, tedy asi 500 korun, za čtvereční metr měsíčně. Zájem je tak velký, že Cimex uspořádá „interní“ výběrové řízení, jehož vítěz si bude moci kanceláře pronajmout.

„Po diskusi jsme se shodli, že jedinými kritérii nebude jen cena a délka pronájmu, jak bývá obvyklé, ale i renomé nového nájemce,“ dodal Dvořák.

Skupina Cimex bude obsazovat novými nájemníky čtyřiadvacet tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. Ze zájmu o takto rozsáhlé prostory se dá podle realitních makléřů nepřímo odvozovat, jak se bude vyvíjet výše nájmů, a tím i ceny celých nemovitostí v širším centru Prahy v příštích měsících. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se strašák realitní a hypoteční krize ze Spojených států naplno přenesl i do Česka. Nejen v historickém centru Prahy, ale i v nových administrativních areálech s dobrou dostupností i nadále převažuje poptávka nad nabídkou. Ceny nájmů proto i rostou, byť střídměji než loni.

Zdroj: Hospodářské noviny

Nahoru Dolu