Hospodářské noviny: Rozhovor s Mgr. Ladislavem Dvořákem, obchodním ředitelem CIMEX INVEST a.s.

Hospodářské noviny: Rozhovor s Mgr. Ladislavem Dvořákem, obchodním ředitelem CIMEX INVEST a.s.

O úspěchu rozhodne dobrá adresa, říká Mgr. Ladislav Dvořák, obchodní ředitel společnosti CIMEX IVEST a.s.

Jak se však budou obchody developerů vyvíjet v Praze ve chvíli, kdy investorský trh znejistil pod vlivem hypotéční krize a přijde tato krize i do ČR?

Nemyslím. Rozhodně ne v měřítku, jako v USA. Nicméně určitý vliv tady bude, a to především v rozvírání cenových nůžek mezi různými typy nemovitostí. Předpokládáme, že ještě větší vliv bude mít na cenu, ať už pořizovací či výši nájmů, poloha. A druhým faktorem je samotná kvalita služeb, kterou dotyčná nemovitost nabízí. Zkrátka zákazníci si budou ještě bedlivěji než dříve vybírat a srovnávat. Přičemž peníze budou jen jedním z faktorů.

Koupili jste za tři čtvrtě miliardy korun sídlo společnosti Skanska. Její pracovníky, ve dvou komplexech budov jich sídlilo téměř dvanáct set, mají postupně nahradit noví nájemci. Obsadit čtyřiadvacet tisíc čtverečních metrů v relativně krátké době není určitě snadné, půjde vlastně o jedno z největších stěhování v rámci širšího centra Prahy. Jaký je zájem?

Překvapivě vysoký. Musíme přiznat, že jsme mile překvapeni. I z této zkušenosti ostatně vyplývá optimismus co se týká vývoje realitního trhu v Praze v příštích měsících. Na obsazování našeho business centra Garden eleven novými nájemníky jsme se dokonce rozhodli vypisovat jakési vnitrofiremní výběrové řízení. Dlouho jsme se rozhodovali, jaká kritéria zvolit. Nakonec převážil názor, že zájem potencionálních nájemníků je tak velký, že nebudeme vybírat pouze podle ceny a délky pronájmu, jak bývá obvyklé, nýbrž i podle dobrého jména konkrétní firmy. Jsme přesvědčeni, že se nám to v konečném důsledku vyplatí i finančně – každé business centrum si konec konců drží své renomé prostřednictvím firem, které v něm sídlí.

V posledních letech jste ale podstatně rozšířili své portfolio kancelářských budov a údajně do nich chcete investovat v příštích letech pět miliard korun. Platí stále tento záměr, nebo ho chcete přece jen vzhledem k nejistotám na nemovitostním trhu přehodnotit či pozdržet?

Nic takového nemáme v úmyslu. Jak už jsem řekl, jsme i nadále přesvědčeni, a konec konců právě zkušenost s obsazování komplexů budov bývalé Skansky to potvrzují, že na trhu lze vždy najít atraktivní nemovitost, do níž se vyplatí investovat. Je to jen otázka najít vhodné projekty, což intenzivně děláme a jsme za ně ochotní i velmi slušně zaplatit.

Skupina Cimex posiluje na trhu „béčkových“ kancelářských nemovitostí. V posledních dvou letech se skupina Cimex zaměřuje především na rozšiřování portfolia nemovitostí, zejména kancelářských budov v Praze. Největším nákupem z poslední doby bylo bývalé sídlo společnosti Skanska na Kubánském náměstí a v ulici Perucká za téměř tři čtvrtě miliardy korun, v nichž vznikne nové business centrum Garden eleven. Novým nájemníkům budou prostory k dispozici od začátku příštího roku.

Zdroj: Hospodářské noviny

Nahoru Dolu